Atrakcje Ojcowa – skały, nietoperze i zamki

Ojców to miejscowość położona na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, którą odwiedzić warto ze względu na ciekawe zabytki i niezwykłe warunki krajobrazowe. Na miejscu dostępny jest szeroki wariant noclegowy z wyżywieniem. Dobrze się tutaj czuć będą zarówno fani aktywnego wypoczynku, miłośnicy ciekawostek różnego rodzaju, jak i rodziny z dziećmi. Na nie czekają przygotowane pod kątem małych odbiorców wystawy i akcje edukacyjne Muzeum Przyrodniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, wycieczki z przewodnikiem, płaskie, równe drogi, którymi można poruszać się po terenie parku, aby zobaczyć jego najsłynniejsze obiekty.

Ojców i jego okolice to także miejsce wprost stworzone do uprawiana turystyki rowerowej oraz wspinaczek skałkowych. W wyznaczonych miejscach można cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu w niezwykłym otoczeniu. Do najsłynniejszych atrakcji należą skalne ostańce, uformowane w niesamowite kształty, malownicze krajobrazy dolin oraz dostępne do zwiedzania jaskinie, będące siedliskami nietoperzy. W obrębie granic Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się i zabytkowe budowle. Największe z nich to oczywiście dawne warowne, wybudowane za czasów Kazimierza Wielkiego. Z zamku w Ojcowie do dziś zachowały się fragmenty murów, dziedzińca ze studnią, filary mostu zwodzonego, masywna wieża oraz budynek bramy, gdzie znajduje się wystawa poświęcona dziejom zamku.

Trasą prowadzącą przez Dolinę Prądnika dotrzemy do kolejnej, lepiej zachowanej, ale i noszącej ślady przebudowy i zmiany swojego charakteru twierdzy. Wcześniej jednak napotkamy po drodze Grodzisko. W miejscu tym, gdzie w XIII wieku założono klasztor klarysek, istniał gród obronny. Dzisiaj jest tu zabytkowy kościółek oraz obiekty przypominające pobyt bł. Salomei i jej pustelnię. Spotkamy na drodze także zabytkowe młyny – z dawniej istniejących w Dolinie Prądnika około 40, pozostało dziś kilka. Cała zachowana osada Młyn Boronia składa się z drewnianego młyna, tartaku i domów mieszkalnych.

Docieramy w końcu do Pieskowej Skały, gdzie wznosi się zamek przybudowany w stylu renesansowym, z dziedzińcem wzorowanym na tym z Wawelu. Znajdziemy tu dziś odtworzony rozległy ogród, pomieszczenia z ekspozycją muzealną, a także uroczą kawiarnię. Spacerując po Ojcowie i okolicach,warto zwrócić uwagę też na stare wille i dawne hotele – dwa zachowane z nich to dziś budynki dyrekcji i Muzeum Przyrodniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, które przypominają o okresie historii, gdy miejscowość była wykorzystywana jako uzdrowisko. Gdy zdecydujemy się tutaj zatrzymać na dłużej, znajdziemy pensjonaty, zajazdy, kwatery prywatne i gospodarstwa oferujące noclegi. Ojców ze swoimi wszystkimi atrakcjami oraz bliskością Krakowa jest miejscem, gdzie warto zatrzymać się na parę dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *