Augustów – na przestrzeni wieków

Augustów to spore miasto uzdrowiskowo – turystyczne w województwie podlaskim [info/ Wikipedia]. Jest atrakcyjne i interesujące. Leży nad kilkoma jeziorami w otoczeniu Puszczy Augustowskiej. Jest siedzibą powiatu oraz gminy. Leży na szlaku tranzytowym Via Baltica. Łączy on Europę z krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi. Miasto powstało jako centrum wymiany handlowej na terenach zajmowanych do XIII wieku przez Jaćwingów pokonanych przez zakon Krzyżacki. Prawa miejskie magdeburskie otrzymało 17 maja 1557 r. Z tamtych czasów pochodzi też herb. Miasto rozwijało się szybko. Było też niestety niszczone na przestrzeni wieków przez działania wojenne. Rozkwitło w latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku, wiązało się to z budową Kanału Augustowskiego.

Dziś Augustów jest odwiedzane przez licznych turystów i kuracjuszy. Jest wodną stolicą północno-wschodniej Polski. Miasto jest dobrze przygotowane na przyjazd turystów. Są tutaj odpowiednie pokoje [Augustów / Meteor] jak i te o różnym standardzie i w różnych cenach. Kwity zależą od położenia i wyposażenia. Jest również bogata baza gastronomiczna.Turyści wybierają go z powodu niezwykłej przyrody i wielu atrakcji w tym np. spływów kajakowych. Można tu też żeglować, odbyć rejs statkiem czy katamaranem. Doskonale nadaję się dla spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, pasjonatów jazdy konnej czy nordic walking. Znajdują się tu kąpieliska, szlaki turystyczne i rowerowe, miejsca do plażowania.

Jako uzdrowisko Augustów znane jest od końca ubiegłego wieku. Zaliczane jest do uzdrowisk nizinnych. Znajduje się tu wiele miejsc dla kuracjuszy w kilku sanatoriach. Specjalnością są okłady borowinowe. Na terenie uzdrowiska znajdują się torfy lecznicze. Walorem jest powietrze nasycone olejami eterycznymi, wydzielanymi przez drzewa iglaste głównie sosny i świerki. Wpływ na klimat mają również jeziora. W Augustowie leczy się głownie choroby narządu ruchu, choroby reumatyczne, otyłość, osteoporozę, nerwice. Augustów to również liczne zabytki np. kanał Augustowski, Budynek Zarządu Wodnego, Oficerski Jacht Club, Budynek Zarządu Portu, Dom Turysty, Park Miejski, kamienice, Dworzec Kolejowy, bazylika, kościół, cmentarze – parafialny i żołnierzy radzieckich z II wojny światowej, Zespół sakralny w Studzienicznej. W mieście znajdują się muzea – Muzeum Ziemi Augustowskiej, Muzeum Pułku Ułanów Krechowieckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *