Na szczyt Góry Żar kolejką – Międzybrodzie Żywieckie

Patrząc na polskie Zakopane w szczycie sezonu można dojść do wniosku, że w Polsce są tylko jedne góry – Tatry. Zupełnie niedoceniane są uroki Bieszczad, Karpat czy Beskidu Małego. Te ostatnie oferują to czego na próżno szukać w Tatrach – ciszy i spokoju. W samym sercu znajduje się przepięknie zlokalizowana miejscowość – Międzybrodzie Żywieckie.

Leży nad Jeziorem Międzybrodzkim a Żywieckim, u stóp Góry Żar nad doliną rzeki Soły. Z jej szczytów rozpościera się piękna panorama. Na szczycie przygotowane są specjalne lunety. Można podziwiać inne szczyty jak Magurkę czy Czupel. Góra i cała miejscowość przyciąga amatorów paralotniarstwa oraz spadochroniarstwa. Na górze funkcjonuje „Górska Szkoła Szybowcowa Żar“. Będziemy mieli więc doskonałą okazję do nauki paralotniarstwa. Można również nie brać udziału w szkoleniach i wspólnie z instruktorem podziwiać z lotu ptaka piękną okolice.

Od 2003 roku funkcjonuje też kolejka linowo-terenowa prowadząca na szczyt Góry Żar. W okresie zimowym korzystają z niej głównie amatorzy zimowego szaleństwa. Wokół kolejki prowadzi bowiem trasa zjazdowa dla narciarzy mierząca 1600 metrów. To też doskonała okazja do tego by zwiedzić funkcjonującą tu elektrownię wodną. Szczyt Góry jest dobrze zagospodarowany. Na miejscu można uraczyć się posiłkiem w jednej pośród wielu restauracji. Pod względem turystycznym najlepiej zagospodarowana jest przestrzeń wokół Jeziora Międzybrodzkiego, skąd właśnie prowadzi kolejka linowo-terenowa na Górę Żar. W miejscowości na turystów czekają liczne ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne (noclegi Międzybrodzie).. Można też wynajmować samodzielne domki. Przygotowane jest również miejsce dla amatorów nocowania pod chmurką czyli pola campingowe. Dzięki temu właściciele obiektów mogą zarabiać zarówno zimą jak i latem na przyjmowaniu turystów.

Międzybrodzie Żywieckie to dobry punkt wypadowy do zapoznania się z całą przepiękną okolicą Beskidu Małego. Dzieci najmniejszych z pewnością podbije przyroda i tor saneczkowy prowadzony z Góry Żar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *