Zimowe i letnie pomysły na czas w Tyliczu

Gdzie chcemy jechać na urlop? Na to pytanie każdy z nas zapewne udzieliłby innej odpowiedzi, jednak są pewne cechy wspólne naszych wymarzonych miejsc do odpoczynku. Jakie? Przede wszystkim zwracamy dość dużą uwagę na to, czy w danym miejscu istnieje dobrze rozwinięta baza noclegowa. Chcemy spać w czystym, ładnym miejscu. Dalej – bez względu na to, czy to jest miejscowość nad morzem, w górach, nad jeziorem chcemy, aby posiadała jakieś ciekawe atrakcje oraz możliwości spędzenia czasu w deszczowe dni. A na koniec chcemy, aby była tam ładna przyroda oraz mało turystów.

Jak znaleźć takie miejsce? Idealną odpowiedzią na to pytanie jest Tylicz. Jest to mała wieś położona w województwie małopolskim (tutaj – Wikipedia), w Beskidzie Sądeckim, tylko 7 km od Krynicy-Zdroju. Na wstępie należy wspomnieć, że choć jest to wieś, to bez problemu znajdziemy tutaj chatkę góralską, pensjonat czy willę (internetowy spis – Meteor) z tabliczką „noclegi Tylicz- wolne pokoje”. Co więcej, dzięki swojej lokalizacji, Tylicz nie jest już tak tłumnie odwiedzany przez turystów jak Krynica. Znajdziemy tutaj zatem niezbędny spokój i ciszę.

W ciągu dni, które nie zachęcają do wyjścia w góry albo podjęcia innych aktywności możemy skupić się na zwiedzaniu samego Tylicza. Znajdziemy tutaj np pijalnię wód – Tyliczankę, kościół pw. św. Piotra i Pawła czy też cerkiew. Warto także na jeden dzień wybrać się do Krynicy, leżącego również nieopodal Nowego Sącza czy też na Słowację. Co możemy zaś robić, kiedy pogoda jest ładna? Tu Tylicz ma do zaoferowania wiele możliwości. Przede wszystkim znajduje się tutaj wiele szlaków prowadzących w Beskidy, a także przeróżne ścieżki po okolicznych halach, łąkach i lasach. Możemy zatem pokusić się na pieszą wędrówkę. Popularny staje się tu także Nordic Walking. Warto także wspomnieć, że te trasy można również często pokonywać rowerem, zaś spragnieni dreszczyku adrenaliny mogą wsiąść na konia albo przejechać się crossem.

Zimą trasy te idealnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Znajdziemy tutaj wiele stoków narciarskich, o przeróżnych stopniach trudności i różnych typach wyciągów. Co ciekawe – można również spróbować tutaj saneczkarstwa na specjalnym torze. Oczywiście, istnieje również wiele górek i pagórków, które są idealne do zabaw na sankach czy jabłuszkach. Na koniec nie można jeszcze nie dodać, że przecież w Tyliczu, jak w wielu góralskich miejscowościach, mamy możliwość spróbowania pysznej kuchni, grzanego wina, herbaty góralskiej, zobaczenia tańców góralskich a nawet zatańczenia ich, oraz wysłuchania pięknych pieśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *