Instytucje kultury w Nowym Sączu

Instytucje kultury w Nowym Sączu

Naszą ostatnią wizytę w Augustowie można podsumować jako czas dobrze spędzony. W dzisiejszym wpisie oddalamy się od województwa podlaskiego i udajemy się w południową część Polski.

Nowy Sącz to miasto położone w województwie małopolskim stanowiące główny ośrodek turystyczny całej Sądecczyzny. Miłośnicy kultury i sztuki powinni koniecznie tutaj przyjechać, ponieważ w Nowym Sączu znajduje się szereg instytucji i placówek mających bardzo ważny wpływ dla życia kulturalnego całego regionu.

Wybierając się do Nowego Sącza szlakiem znajdujących się w tym mieście instytucji kulturalnych, należy na zwiedzanie poświęcić co najmniej kilka dni, przez co konieczne jest znalezienie jakiegoś noclegu. Jeśli chodzi o niedrogie noclegi, to znalezienie wolnego pokoju w hotelu lub w prywatnej kwaterze nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ baza noclegowa w tym mieście [szczegóły: meteor-turystyka.pl] jest bardzo dobrze rozwinięta i stale się powiększa.

Wracając jednak do instytucji kulturalnych, to zdecydowanie najważniejsze jest Muzeum Okręgowe posiadające cztery znajdujące się na terenie miasta oddziały: Dom Gotycki, Galeria Dawna Synagoga, Galeria Marii Ritter oraz Sądecki Park Etnograficzny [szczegóły: muzeum.com]. W stałej ekspozycji znajduje się m. in. sądecka sztuka cechowa, sztuka cerkiewna oraz galeria portretów burmistrzów tego miasta. Z wszystkich oddziałów najciekawszym jest przede wszystkim Sądecki Park Etnograficzny, czyli Skansen, w którym prezentowana jest architektura drewniana oraz tradycyjna kultura ludowa całego regionu. Na terenie Parku znajduje się prawie 70 obiektów, które zostały zgrupowane w kilkunastu zespołach. Co zatem można tutaj podziwiać? Głównie zagrody chłopskie, XVII wieczny dwór szlachecki, cerkiew łemkowską czy też fragmenty osady Cyganów Karpackich.

Dosyć ciekawym sektorem Parku Etnograficznego jest „Miasteczko Galicyjskie” stanowiące rekonstrukcję galicyjskiej zabudowy małomiasteczkowej z przełomu XIX i XX wieku. W Nowym Sączu oprócz wspomnianego Muzeum znajdują się również liczne Galerie Sztuki, Biblioteki, Kina oraz Teatry, dzięki czemu każdy przybywający do tego miasta turysta powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Zarówno miłośnicy sztuki, jak i kultury wybierając się do Nowego Sącza na kilkudniową wycieczkę nie powinni być zawiedzeni, gdyż w mieście tym znajduje się wiele niezwykle ciekawych propozycji, z których na prawdę warto skorzystać. Liczne kina, teatry, a także galerie przyciągają do Nowego Sącza wielu turystów pragnących miło spędzić czas.