Pasja. Solidarność. Rozwój. Wolontariat

Wolontariat Solidarność Pasja Rozwój

Z inicjatywy jednego z naszych przedstawicieli Komisja Europejska ogłosiła rok 2011 rokiem wolontariatu. W województwie pomorskim ogłoszono projekt poszukiwania wolontariuszy: "Wolontariat: Solidarność. Pasja. Rozwój". Nagrodą dla zwycięzców konkursu był wyjazd studyjny. W Brukseli uczestniczyliśmy w kilku seminariach i warsztatach. Jednym z tematów, które szczegółowo omówiliśmy, było znaczenie pracy wolontariackiej i sposoby angażowania w nią ludzi. Nie zabrakło również rozmów na temat strategii promocyjnych oraz dzielenia się informacjami o programach wolontariatu. Mieliśmy również swój udział w uroczystym otwarciu wystawy „Wolontariat: Solidarność. Pasja. Rozwój”, na której zaprezentowano zdjęcia z różnych miejsc pracy wolontariuszy. Dodatkowo turyści mogą również cieszyć się zwiedzaniem Brukseli.

Podczas tej podróży pojawiło się kilka ważnych zdań wartych rozważenia. Możliwe, że ludzie z nas myślą, że wolontariat nie jest dla niego, nie ma czasu, brakuje mu umiejętności.… Wszyscy mamy możliwość pomagania innym, wystarczy przestać być leniwym i włożyć trochę wysiłku w znalezienie swojego miejsca do służby dla innych.. Jest tak wiele miejsc, w których wolontariusze mogą pomóc społeczności lokalnej, od szkół i przedszkoli po hospicja. Oferowanie czasu i umiejętności nigdy nie było prostsze!. Jeśli chcesz odnieść prawdziwy sukces, wszystko, co musisz zrobić, to pomóc innym. Nie potrzebujesz wielkich działań, aby wywrzeć wpływ — wystarczy otworzyć oczy i dostrzec potrzeby wokół siebie.… Wolontariat to świetny sposób na pomaganie innym. Ale także pomaga ci się rozwijać poprzez kształtowanie twojej osobowości lub zdobywanie nowych umiejętności.

Serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom naszego Domu Hospicyjnego ze strony przedstawicieli organizacji wolontariackich za poświęcony czas, zaangażowanie i wspaniałe serca.. Po rozważeniu realiów problemów globalnej społeczności, z którymi borykamy się jako naród, zachęcam tych, którzy rozważają wolontariat do podjęcia tego wyzwania. Naprawdę warto.