Parlament Europejski jest głównym organem ustawodawczym w Unii Europejskiej

Parlament Europejski

Parlament Europejski jest głównym organem prawodawczym Unii Europejskiej. Ustanowiona na mocy traktatu rzymskiego w 1957 r., od tego czasu działa jako „legislatura bez granic” w imieniu państw członkowskich UE.

Parlament składa się z 751 członków, wybieranych w powszechnych wyborach bezpośrednich i proporcjonalnej reprezentacji, zasiadających według grup politycznych (system głosowania większością kwalifikowaną).

To parlamentarzyści (posłowie do PE) opracowują i przyjmują wszystkie prawa UE, decydują o polityce UE i wybierają lub odwołują swojego prezydenta; mają również uprawnienia do uchwalania lub zawetowania prawodawstwa europejskiego, które może zostać zaproponowane przez poszczególne państwa członkowskie.

Jaka jest rola Parlamentu Europejskiego w procesach decyzyjnych?

Rolą Parlamentu Europejskiego jest podejmowanie decyzji i wyrażanie na nie zgody. Parlament Europejski jest instytucją demokratyczną, działającą zgodnie z zasadą „zasady większości”.

Parlament Europejski ma znaczący udział w procesie decyzyjnym. PE może wydać opinię na temat każdego wniosku Komisji lub Rady. Może również proponować akty prawne, zmieniać propozycje innych instytucji i je odrzucać.

Może wyrażać zgodę na zawieranie umów międzynarodowych w imieniu UE oraz modyfikować własne procedury decyzyjne poprzez przyjmowanie tekstów takich jak rezolucje, sprawozdania czy zalecenia.

Jakie są procedury głosowania w Parlamencie Europejskim?

Parlament Europejski jest jednoizbowy z 751 mandatami. Jest 750 przedstawicieli krajów Unii Europejskiej oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Posłowie reprezentują interesy swojego kraju ojczystego, ale wszyscy głosują nad ustawodawstwem, które dotyczy wszystkich krajów UE.

Aby uchwalić przepisy, posłowie muszą osiągnąć kwalifikowaną większość (376 głosów). Mogą to zrobić zwykłą większością (376 z 751) lub bezwzględną większością (co najmniej 376 głosów z 751). W przypadku niektórych przepisów wymagana jest większość kwalifikowana, podczas gdy w przypadku innych decyzji wystarcza zwykła większość.

Jak Parlament Europejski wpływa na ustawodawstwo krajowe?

Władza wpływu Parlamentu Europejskiego jest wykonywana głównie poprzez zastosowanie procedury współdecyzji, w ramach której obie izby mogą zawetować projekt aktu ustawodawczego.

Parlament Europejski ma znacznie większe uprawnienia w porównaniu z niektórymi ustawodawcami krajowymi.

Jak zostać posłem do Parlamentu Europejskiego?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego jako jedyni są wybierani bezpośrednio przez obywateli Unii Europejskiej. Mogą być wybierani przez wybranie lub mianowanie na to stanowisko.

Aby zostać posłem do Parlamentu Europejskiego, musisz spełnić określone kryteria. Musisz mieć co najmniej 18 lat, musisz mieszkać w kraju UE od co najmniej 3 lat i musisz mówić w jednym z języków urzędowych tego kraju. Członek nie może również sprawować żadnego innego urzędu ani zawodu zgodnie z prawem krajowym, z wyjątkiem nauczania, badań, twórczości artystycznej lub służby publicznej w innym kraju UE.